Купівля франшизи в Україні. Як не потрапити в пастку

Українці все частіше замислюються про те, як почати власний бізнес. Однак недосвідченим бізнесменам непросто домогтися успіху, навіть якщо у них є чудова ідея. Тому експерти рекомендують початківцям звернути увагу на модель франчайзингу. Вона дозволяє за відносно невеликі гроші отримати доступ до вже перевіреної стратегії ведення тієї чи іншої справи під наглядом досвідчених наставників.

Потрібно розуміти, що коли ви берете в користування чийсь розкручений бренд, на вас як підприємця (франчайзі) лягають цілком конкретні зобов'язання і стандарти ведення бізнесу. Тому експерти рекомендують ще до підписання договору ретельно перевірити потенційного партнера. І з'ясувати, чи справді франчайзер зацікавлений розвивати та розширювати свій бренд або ж просто хоче заробити на вас додаткові гроші.

«У підприємця завжди є можливість перевірити якість бренду. Крім франчайзера, варто поспілкуватися з клієнтами, постачальниками продукції, з іншими франчайзі, які працюють або раніше працювали з ним, а також порадитися з експертами Асоціації франчайзингу та консультантами. З'явилися сумніви не зв'язуйтеся», каже глава директорату Асоціації франчайзингу Андрій Кривонос.

Про що запитувати

Керуючий партнер Franchise Group Мирослава Козачук всім своїм клієнтам, які планують купувати франшизу, радить звертати увагу на такі показники:

 • скільки років бренд/ТМ працює на ринку;

 • яка у нього репутація;

 • скільки у нього франчайзі;

 • яка територія розвитку цього бізнесу;

 • наскільки затребуваний цей бізнес;

 • що кажуть діючі партнери.

«Останній пункт один – з найважливіших, адже діючі франчайзі мережі можуть розповісти про реальну картину, а не про «казки», якими нерідко годують потенційних покупців власники торгової марки, бажаючи просто заробити на франчайзингу», – зазначила Мирослава Козачук.

Ось список запитань, які вона настійно радить поставити франчайзеру при покупці франшизи.

 • Який розмір вступного внеску?

 • Чи є періодичні платежі: роялті, рекламні відрахування?

 • Який термін окупності?

 • Які інвестиції на запуск точки?

 • Які вимоги до франчайзі?

 • Який пакет документів надається: юридичний пакет, фінансовий план, франчайзинговий пакет, бренд-бук, ліцензії на ТМ, технологічні карти тощо?

 • Скільки часу займає період відкриття/запуску бізнесу?

 • Якими договорами оформляється передача франшизи/концепції?

 • Який контроль ведеться протягом роботи франчайзингової точки?

 • Який пакет підтримки надається?

 • На скільки років підписується договір франчайзингу?

 • Який період часу ще діє свідоцтво на ТМ?

 • Якщо купуємо майстер-франшизу, який план/графік відкриття/запуску точок, в якій кількості та періодах?

 • Чи обов'язково перед покупкою франшизи зробити маркетинговий аналіз ринку?

 • Як і де навчається персонал?

 • Які побажання до майбутнього партнера?

 • Яка кількість своїх точок є у продавця франшизи на сьогоднішній день?

 • В які країни/регіони планує виходити власник ТМ?

 • Який план розвитку бренду на найближчих два роки?

«На першій же зустрічі з франчайзером необхідно дізнатися якомога більше: скільки грошей знадобиться вкласти, на який прибуток можна розраховувати, а також самостійно ознайомиться з викладеними цифрами в бізнес-плані тощо», – додав Андрій Кривонос.

Ринок є, закону немає

Від частини пунктів описаного вище «бізнес-допиту» звільнено більшість європейських і американських франчайзі. У цих країнах перелік документів з інформацією, які власник франшизи зобов'язаний надавати, перш ніж укладати угоду, законодавчо стверджується окремою постановою або прописується в основному регуляторному законі.

У США, на батьківщині франчайзингу, закон, що регламентує даний вид бізнесу, з'явився в 1978 році і був пов'язаний з «пірамідним» шахрайством франчайз-мереж, які приховували ризики, брали авансові платежі та обманювали інвесторів на мільйони доларів. У 2008 році в Штатах вимога про розкриття інформації по франшизі вивели в окремий федеральний закон.

Однак в Україні та інших країнах СНД поки не існує подібного закону. Весь перелік інформації, яку необхідно розкрити, за словами Мирослави Козачук, регулює ринок, і якщо документ не буде відповідати його неписаними правилами, то ніхто з франчайзером діла мати не буде.

Законодавче регулювання

Щоб виправити ситуацію, ініціативна група, що складається з представників ринку, юристів і депутатів, підготували і внесли в Раду профільний законопроєкт. «Зараз можуть відбуватися ситуації, коли ви купуєте «кота в мішку». Франчайзер може стверджувати, що у нього стовідсотково працює франшиза, яка приносить прибуток. А потім з'ясовується, що, наприклад, у нього неоригінальна торгова марка, або що проти нього ведуться судові тяжби», – розповіла партнер компанії Jurvneshservice, д. ю. н. Анна Цират, яка є одним з авторів профільного законопроєкту.

Проєкт закону зобов'язує франчайзера надати відомості про відповідальність в кримінальних, цивільних справах та арбітражі, розкрити інформацію про банкрутство, процедурах санації і реструктуризації, фінансову звітність. Також майбутній інвестор зможе отримати дані про інших користувачів франшизи за три останні роки, і робочі адреси та телефони діючих франчайзі, які розташовані найближче до місця розміщення його майбутньої точки.

Якщо ж франчайзер не надасть документ про розкриття за 14 днів до укладення договору або його оплати, приховає або спотворить істотний факт, то франчайзі зможе вимагати розірвання договору або відшкодування отриманих збитків.

Що робити, поки немає закону

Мирослава Козачук підтримує ідею вивести в окремий закон вимогу розкривати інформацію про франшизу. А поки цього не сталося, каже вона, підприємцям слід вкладатися в надійні проєкти, чий статус підтверджується їх становищем на ринку і рекомендаціями від його учасників.

Також варто звернути увагу на спеціалізовані конференції та форуми, де крім отримання корисної інформації та налагодження ділових зв'язків, можна відстежувати визнаних лідерів.

Скільки коштує франшиза

Також потрібно приділити увагу, як здійснюються платежі по франшизі: це фіксована сума, або ж вона прив'язана до обороту. Чи є додаткові платежі, яка їхня періодичність, чи застосовуються бонуси за залучення нових партнерів тощо.

Як почати вести бізнес по франшизі

«Що стосується форми власності, то у франчайзинговий пакет, як правило, прописано, який ФОП або ТОВ зареєструвати і в яких класах. Це все порекомендує франчайзер, виходячи зі своєї практики», – зауважила Мирослава Козачук.

Щоб почати гастробізнес по моделі франчайзингу, часто потрібні відносно невеликі вкладення: в каталозі франшиз Franchise group інвестиції у відкриття ресторану починаються від $ 45-50 тис. Точки фастфуду або, наприклад, кави будуть коштувати дешевше – від $ 15-30 тис.

ubr.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад